قوانین و مقررات


قوانین و مقررات لیگ برتر شطرنج جام نیکان

1.      بازی تنها با فرمان داور شروع می شود. هیچ بازیکنی اجازه شروع بازی را بدون دستور داور ندارد.

2.     تعیین  رنگ مهره ها در مسابقات دور رفت با قرعه کشی توسط داور صورت می پذیرد. بازیکنی که در بازی رفت با مهره سفید بازی کرده است در بازی برگشت با مهره سیاه بازی خواهد کرد.

3.    صحبت کردن در حین بازی (با خود، با حریف، با داور و حتی با رئیس کمیته برگزاری) در هر صورت خطا محسوب می شود مگر در مواردی که قانون مجاز دانسته است که تشخیص آن با داور مسابقه می باشد.

4.    هر بازیکن می تواند نسبت به بازی حریفش که مطابق با قوانین شطرنج صورت نپذیرفته باشد به داور مسابقه اعتراض نماید. دارو پس از بررسی اعتراض و مشورت با رئیس کمیته برگزاری در خصوص اعتراض مطرح شده تصمیم گیری می نماید.

5.    بازیکنان می بایست بر اساس قوانین و مقررات بازی شطرنج رفتار نمایند. در صورت امتناع مكرر بازیكن از تبعيت قوانين شطرنج  مطابق ماده 12 عمل خواهد شد. 

6.    ضربه زدن بازیکنان به میز مسابقه و لرزاندن آن در حین بازی خطا محسوب می شود و در صورت برهم خوردن پوزیسیون صفحه شطرنج، شامل جریمه ماده دوازده می باشد.

7.    دست زدن بازیکن به مهره به معنی اقدام برای حرکت دادن آن مهره می باشد. و بازیکن می بایست با همان مهره بازی کند.

8.    وقتی بازیکنی در یک حرکت صحیح، مهره ای را در خانه ای قرار داد آن حرکت پایان یافته قلمداد می شود و دیگر نمی توان آن را تغییر داد یا حرکت دیگری انجام داد.

9.    مسابقات بدون استفاده از ساعت شطرنج برگزار می شوند ولی هیچ بازیکنی حق اتلاف وقت را نخواهد داشت. داور مسابقه در صورتی که تشخیص دهد بازیکنی اقدام به وقت کشی می نماید یک مرتبه به بازیکن تذکر خواهد داد و در صورت تکرار مطابق ماده 12 عمل خواهد شد.

10.  در صورتی که بازیکنی شکست را بپذیرد و آن را بلند اعلام کند و در پاسخ به سوال داور مسابقه مبنی بر پذیرش شکست آن را مجددا تایید نماید بازی بلافاصله خاتمه می یابد.

11. در صورتی که بازیکنی پیشنهاد تساوی بدهد و حریف وی نیز تساوی را بپذیرد و آن را بلند اعلام کنند و در پاسخ به سوال داور مسابقه مبنی بر پذیرش تساوی آن را مجددا تایید نمایند بازی بلافاصله خاتمه می یابد و امتیاز بازی تقسیم می شود.

12.  اگر بازیکنی تخلفی آشکار انجام دهد داور می تواند با هماهنگی با رئیس کمیته برگزاری لیگ وی را از ادامه مسابقه محروم و بازنده اعلام نماید، یا کسر امتیاز برای وی در نظر بگیرد و یا بازیکن را از شرکت در لیگ محروم نماید. همچنین این امکان وجود دارد که داور هر دو بازیکن را مستحق جریمه و اعمال موارد فوق تشخیص دهد.

13.  تمامی بازی ها با حضور یک داور و همچنین نظارت رئیس کمیته لیگ انجام می پذیرد و در صورت وجود هرگونه اعتراض از سوی هر یک از بازیکنان، موضوع ابتدا در کمیته انضباطی بررسی می گردد و چنانچه رأی صادره همچنان مورد اعتراض بازیکنی باشد، شکایت مزبور به کمیته ی استیناف ارجاع شده و پس از اعلام رأی و نظر این کمیته، حکم صادره قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.

14.  هر زمان که بازی خاتمه یافت یا داور پایان بازی را اعلام نمود، بازیکنان موظف به ترک سریع میز بازی خواهند بود. در صورت عدم تمکین هر یک از بازیکنان داور می تواند مطابق ماده 12 عمل نماید.

کمیته انضباطی لیگ برتر


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پیش دبستانی و دبستان غیر دولتی پسرانه نیکان کرج می باشد