قوانین و مقررات


قوانین و مقررات لیگ برتر فوتبال دستی جام نیکان

1.      بازی تنها با فرمان داور شروع می شود. هیچ یک از بازیکنان اجازه شروع بازی را بدون دستور داور ندارند.

2.     در مسابقات لیگ برتر همیشه مسابقه را تیمی آغاز خواهد کرد که با آدمک های آبی بازی می نماید.

3.    صحبت کردن در حین بازی (با خود، با تیم حریف، با داور و حتی با ناظر مسابقه) در هر صورت خطا محسوب می شود.

4.    ضربه زدن به میز و لرزاندن آن در حین بازی خطا محسوب می شود.

5.    چرخاندن میله ها در هر صورت خطا محسوب می شود.

6.    اگر بر اثر شدت ضربه توپ از زمین خارج شود اوت اتفاق افتاده است و تیم حریف بازی را از زیر میله دروازه بان شروع می کند.

7.    اگر توپی وارد دروازه شود اما به علت شدت زیاد ضربه زننده، توپ به داخل زمین برگردد گل محسوب می شود و بازی متوقف خواهد شد و از دروازه بان آغاز می شود. (تشخیص وارد شدن توپ به درون دروازه و خارج شدن آن با داور و ناظر مسابقه است)

8.    کسی که گل خورد است می بایست بدون مکث و بلا فاصله بازی را از مقابل دروازه بان آغاز نماید.

9.     نتیجه هر بازی توسط داور و ناظر مسابقه شمارش خواهد شد و در پایان بازی در برگه مخصوص درج می شود.

10.   اتلاف وقت و زمان مسابقه در هر صورت خطا محسوب می شود.

11.   داخل بردن دست به درون میز بازی در هر صورت خطا محسوب می شود، مگر پس از فرمان توقف و دستور رها کردن میله ها به تیم ها توسط ناظر و اجازه وی با صدای بلند.

12.  به توپی که بین دو بازیکن به صورتی قرار بگیرد که هیچ کدام نتوانند به آن ضربه بزنند توپ مرده می گویند. توپ مرده در هر قسمت از زمین متعلق به بازیکنی است که توپ به دروازه بان او نزدیک تر است. بازی را از دروازه بان شروع می کند. حالا اگر توپ دقیقا در وسط زمین مرد! توپ متعلق به تیمی است که آخرین گل را خورده است. (تذکر مهم: برداشتن توپ تنها با اعلام توقف بازی از طرف ناظر و اجازه وی انجام می پذیرد)

13. نکته مهم: هر سه خطایی که یک تیم مرتکب شود یک ضربه پنالتی به حریفش تقدیم خواهد شد! توپ بر روی نقطه پنالتی که کنار مهاجم وسط قرار دارد، کاشته می شود و توسط مهاجمان زده می شود.

14.  اشتباهات داوری جزء بازی می باشد و در صورت بروز اشتباه داوری باید احترام داور و ناظر بازی حفظ شود. جریمه اعتراض به داور و ناظر مسابقه محرومیت و اخراج از بازی با نتیجه سه بر صفر می باشد.

15.  تمامی بازی ها با حضور یک داور، یک ناظر و همچنین نظارت رئیس کمیته لیگ انجام می پذیرد و در صورت وجود هرگونه اعتراض از سوی تیم ها به نتیجه بازی، موضوع ابتدا در کمیته انضباطی بررسی می گردد و چنانچه تیمی همچنان به رأی صادره معترض باشد، شکایت مزبور به کمیته ی استیناف ارجاع شده و پس از اعلام رأی و نظر این کمیته، حکم صادره قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.

16.  هر زمان که داور پایان بازی را اعلام نمود، تیم ها موظف به ترک سریع زمین بازی می باشند تا برنامه مسابقات مطابق زمان بندی تعیین شده پیش برود.

کمیته انضباطی لیگ برتر


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پیش دبستانی و دبستان غیر دولتی پسرانه نیکان کرج می باشد